Rodinný dom na Čiernej Vode

Rodinný dom je navrhnutý na úzkom pozemku. Zohľadňuje individuálne požiadavky klientov, ktorí potrebujú priestor na podnikanie. Jednotraktové konštrukčné riešenie umožňuje variabilitu vnútorných priestorov. Druhé podlažie sa vie prispôsobiť rozširovaniu rodiny.

Prízemie

Poschodie - Alternatíva 1 - Mladá rodina

Poschodie - Alternatíva 2 - Študenti

Poschodie - Alternatíva 3 - Deti majú deti

Rezy

Pohľad zo záhrady

DOM
Najdôležitejšia požiadavka investorov bola, aby  časť rodinného domu slúžila na podnikanie. Pani domáca potrebovala salón krásy a pán domáci priestrannú garáž na servis auta. Pri navrhovaní bol kladený dôraz na diverzifikáciu pracovnej a rodinnej časti domu na úzkej parcele. Logicky sme zaradili priestory na podnikanie na najbližšiu možnú hranu k ulici. Následné sme otvorili rodinný dom smerom do  záhrady, ktorá zabezpečuje dostatočné súkromie. Požiadavka na dvojgaráž zúžila proporciu domu na tradičný slovenský jednotrakt s postupným radením funkcií. Vznikol úzky dom na úzkej parcele. Dom v plnej miere využíva slnko počas celého dňa. Ranné slnko presvetľuje pomedzi ovocné stromy detské izby a obývaciu miestnosť. Počas dňa sa svetlo presúva cez dennú časť a večer končí v rodičovskej spálni s výhľadom na Malé Karpaty a chránenú oblasť Šúr. Vstup do domu je zapustený medzi salón krásy a garáž. Vďaka tomu sa súkromie posúva za pomyselnú pracovnú hranicu. Pred domom je vytvorený priestor, ktorý rozširuje ulicu a umožňuje bezproblémové parkovanie potencionálnym návštevám. Členenie domu je tradičné. Denná časť  je na prízemí a spálne sú na druhom podlaží. Z neveľkej šírky domu profituje dom nielen zvýšenou kvalitou interakcie so záhradou,  ale aj jednoduchou konštrukciou, ktorá umožňuje voľnú dispozíciu prispôsobiteľnú vývoju rodiny. V návrhu ukazujeme tri možné  riešenia horného poschodia, prihliadajúce na vek a potreby detí. Jedinou pevnou časťou dispozície je tzv. „obslužný box“ so schodiskom a sanitou v strednej časti domu.

ZÁHRADA
Stromy sme navrhli rozmiestniť tak, aby v sezóne poskytovali dostatok tieňa. Vyberali sme stromy lokálneho charakteru, na ktoré je krásny pohľad na jar, keď kvitnú a zároveň poskytujú úrodu (jablone, čerešňa). Tri jablone chránia priestor záhrady pred silným letným slnkom a zároveň vizuálne oddeľujú priestor záhrady od suseda. Pred domom vznikla malá „lúka“, preto sme na ňu zvolili brezu, strom typický pre stredoeurópske lúky. Od susedov z južnej a východnej strany sme nevrhli živý plot z hrabu obyčajného. Hrab je domáca drevina ideálne nahrádzajúca ihličnany (tuje). Vytvára hustú stenu, pretože listy zostávajú na drevine až do príchodu jari. Na jeseň sa krík vyfarbí do žlta až oranžova. Hrab je nenáročný, dobre znáša sucho aj vysokú spodnú vodu, ktorá je pre túto oblasť  typická. V zadnej časti pozemku sme dali priestor  kríkom s bobuľovými plodmi a okrasnému záhonu.

Čierna Voda, 2016
Tomáš Ružiak, Eva Šestina, Miro Šestina

Ste na konci stránky

Hore