Rodinný dom pri Žiari nad Hronom

Zadaním bolo vytvoriť plnohodnotné bývanie pre mladú rodinu v štandarde 21. storočia so zachovaním ľudskej mierky menšej obce. Riešený pozemok sa nachádza v okrajovej časti obce Slaská v novovznikajúcej štvrti rodinných domov. Namiesto vyrovnávania pozemku a stavania do výšky od ulice navrhujeme dom, ktorý klesá spolu so svahom. Pôvodne uvažované poschodie je tak po novom prízemie napojené na uličnú niveletu. Denná časť sa dostáva do prvého podzemného podlažia a využíva plný potenciál záhrady. Dom tak z 3 strán pôsobí ako jednopodlažný a jediný moment, kde naberá plnú výšku, je pri pohľade do záhrady. Vzniknutá terasa je krytá z troch strán a otvorená smerom na vysokú zeleň. Na terase navrhujeme listnatý strom, ktorý v lete tvorí funkciu tienenia a v zime sa cez jeho korunu dostáva svetlo hlboko do dispozície. Interiér je zameraný na maximalizovanie výhľadov na západnú stranu pozemku cez veľké otvory a terasy.

Prízemie domu tvoria 2 hlavné celky oddelené carportom a vstupnými priestormi. Pracovňa v južnom krídle je dispozične oddelená pre väčšie súkromie a pokoj. Súčasťou tohto celku je aj malý príručný sklad pre carport. Druhým hlavným celkom prízemia je nočná časť pozostávajúca z dvoch detských izieb so samostatnou kúpeľňou a rodičovského celku so súkromnou kúpeľňou, šatníkom a terasou. Do spodného podlažia sa dostávame priamym schodiskom, ústiacim do obytnej časti rodinného domu s kuchyňou a obývacou izbou. Spodné podlažie je voči hornému ustúpené a tvorí menší celok. Obytná časť je situovaná do záhrady a otvorená oknami na juh a západ. Zadné krídlo tvorí obslužný celok, kde je umiestnené technické zázemie domu.

Rodinný dom je materiálovo riešený prevažne v bielych plochách fasádnej jemnej omietky a bieleho obkladu z režného muriva – tehličiek. Rámy okien sú svetlé béžové. Nadväzujú tak týmto jemným kontrastom na pôvodné drevené okná vo vidieckom prostredí. V interiéri sa pracuje prevažne s drevom a bielou omietkou.

Slaská, 2023
Ateliér HAUS
investor: súkromný
foto: Ateliér HAUS

Ste na konci stránky

Hore